Blog > Komentarze do wpisu
Atemi - prawda o ciele 

当て身

ATEMI

czyli prawda o ciele

 

Atemi tłumaczy się jako ciosy ciałem, ciosy w punkty witalne, ciosy powalające. Takie jest znaczenie słów użytych w tym złożeniu (o czym zaraz) i zastosowanie. Jak zawsze, zaglądam pod pierwszą warstwę znaczenia, by zobaczyć co kryje się w kreskach.

to - prawy, badanie, sonda

a(taru) - być wypełnionym, uderzać, dotykać, traktować, być wystawionym na

a(teru) - trafić, wystawiać na, aplikować, ustalać, przydzielać, przeznaczać, kłaść, uderzać

a(tarareru) - mieć wpływ na

masa ni - prawidłowo, właściwie, dokładnie

a(taranai) - być nieuzasadnionym

a(tari) - stłuczenie, kontuzja, siniak; w kierunku

a(te) - cel, dążenie, idea

a(tezuppo) - zgadywanka

a(tekko) - zgadywanka

Znak składa się z górnej części, która oznacza "mały" oraz dolnej (będącej pierwiastkiem), która oznacza świńską głowę. Należy pamiętać, że w Chinach świnia ma bardzo pozytywną wibrację, jest dobrym symbolem. 

 

mi / karada - ciało, osoba, dusza, serce, mięso, życie, zdolność

mi(jirogu) - lekko zamieszać

mi(gonashi) - maniera, reakcja, ruch

Znak w pierwszych obrazach pokazywał ciężarną kobietę, stąd w moim odczuciu taka wieloznaczność. 

Znajduję więc w złożeniu pomysł na atemi - jest to nie tylko "cios w punkt witalny" ale i "badanie serca", odnajdywanie pewnej "prawdy o ciele", dotykanie jego zdolności przetrwania, jego manier i reakcji. Jest niczym igła, która użyta w celach leczniczych doprowadzi do zdrowienia - atemi jako "pokazanie" atakującemu, że dochodzi do granicy naszego ciała i jeśli sytuacja się nie wyklaruje, dokładnie (masa ni) to miejsce będzie uderzone, stłuczone - atemi stanie się rozstrzygnięciem. Warto pamiętać, że punkty witalne "używane" do uderzeń pokrywają się z leczniczymi punktami akupunkturowymi. 

Myślę, że używamy atemi w codziennym życiu, w tej dwojakiej jego formie - niszczycielskiej i uzdrawiającej. Atemi to słowa, które wypowiadamy - jako krytykę lub krytykanctwo. To nasze traktowanie ludzi, nasz charakter, nasza łagodna stanowczość lub stanowcze cięcie. I nie mam tu na myśli, że atemi jest "złe" - jest dwojakie, może niszczyć albo leczyć. Biorąc pod uwagę, że mi (身 ) oznacza również "życie", zastosowanie atemi jest wszechobecne. 

To nasz wybór - nasz pomysł na wypełnianie (ataru) siebie i innych. 

 

środa, 18 kwietnia 2012, znakownia

Polecane wpisy