Blog > Komentarze do wpisu
Prawda istnieje. Wymyśla się tylko kłamstwo.

 

 

PRAWDA vs KŁAMSTWO

 

Prawda absolutna, prawda relatywna, święta prawda, naga prawda, moja prawda...

Kłamstwo. Kropka.

- M A K O T O

shin – prawda, rzeczywistość

ma – prawda

makoto – prawda

W słowniku Toyokanji jigenjiten (当用漢字字源辞典) znajduję informację, że znak w swym pierwszym obrazie symbolizował coś na kształt człowieka leżącego lub odwróconego.

 

 

Nie do końca potrafię zobaczyć tu „rozumowo” znaczenie. Jeśli sięgnę po obrazy, odpędzając stereotypowe myślenie, zobaczę człowieka, który leży na górskim szczycie patrząc w niebo – prawdę. Taka wizja godzi się z moim postrzeganiem, że prawda jest. Nie jest jakaś, mimo, że dodaje się jej tyle przydawek (naga, święta, relatywna). Można próbować definiować ją na sto sposobów ale za każdym razem okazuje się, że „prawda” jest pełna/pusta (to znów niepotrzebna chęć uściślenia) od początku do końca i nie potrzebuje być wzmacniana czy upewniana dodatkowościami.

Oczywiście przyjmuję pojęcie prawdy absolutnej i relatywnej, za buddystami. 

Jak powiedział Lama Ole : „Relatywną prawdą nazywamy sposób, w jaki rzeczy się przejawiają, a absolutną to, jakimi naprawdę są. Chociaż zjawiska przejawiają się w świecie zabarwionym przez nasze uczucia lubienia lub nie-lubienia, na absolutnym poziomie są puste.”

Po mojemu jeszcze przyglądam się znakowi w jego współczesnej formie – 真.

Dziesięć oczu (十 – 10 i 目 – oko) a na dole – 兀 (wzniosły, szczytny, ale także łysy, czyli goły, niezmącony, czysty). Zastanawiające?

Raczej niewiarygodne. Pięć żywiołów (dziesięć oczu), które są czyste. Bez względu na to, czy prawda będzie wypatrywana przez ogień, wodę, powietrze, ziemię czy metal – zawsze naga, zawsze jedna, niezmącona.

Oczy pięciu żywiołów widzą sedno rzeczy. Prawda jest, czy tego chcemy, czy nie. Jest nie do zniewolenia. Jest naturalna. I ten leżący człowiek, który oczami pięciu żywiołów może obserwować świat, dotyka absolutu.

Przypominają mi się powiedzenia „prawda w oczy kole”, „prawda zawsze wychodzi na jaw”, „kto mówi prawdę, nie musi niczego pamiętać” i wiele innych.

Podsumowanie, zrozumienie słów Lamy Ole i pierwotnej formy znaku sprowadza się do słów George'a Braque'a - „Prawda istnieje. Wymyśla się tylko kłamstwo.”

 

嘘 - U S O

 

Czym więc jest kłamstwo? Może „prawdą w masce” jak mawiał George Byron...

kyo – kłamstwo, fałsz

uso – kłamstwo

Ten znak niestety jest bardzo jednoznaczny. Składa się z dwóch elementów:

usta 口 oraz po prawej stronie – czyli pustka. 

* Pustkę rozpisywałam już wcześniej we wpisie - http://znakownia.blox.pl/tagi_b/15388/pustka.html

Kłamstwo to puste usta, pustosłowie, to ścięta głowa tygrysa – coś, co może wyglądać na imponujące ale jest martwe. Jest tu także znaczenie przepaści, rozpadliny – i tak właśnie jest z kłamstwem, jedno pociąga za sobą drugie, a drugie kolejne... nasze usta stają się rozpadliną, przepaścią, w którą spadają puste słowa, popychające się niczym kostki domina. I nie ma znaczenia motyw, powód, cel – kłamstwo jest wyborem, manipulacją i zakładaniem maski. Jest udawaniem kogoś, kim się nie jest.

Zapytałam dziś mojego niespełna sześcioletniego syna:

- Czym jest prawda?

- „Prawda to jest takie coś, że się mówi, że coś jest, takie samo jakie jest.”

- A kłamstwo?

- „A kłamstwo jest wtedy jak się nie mówi prawdy i jest się kłamczuchem i jest się nie lubionym”.

I wszystko dziecinnie jasne. Jak mawiają, lepszy prawdziwy wróg niż fałszywy przyjaciel.

Ciekawe jest także jak Japończycy językowo wyrażają swoje przemyślenia o prawdzie i kłamstwie.

„mówić prawdę” - używają czasownika kataru – mówić;

„mówić kłamstwa” - używają czasownika tsuku – brać, wybierać.

Prawdę się mówi, nie ma co kombinować. Kłamstwo – bierze się jak ze sklepowej półki, dziś osłodzę cię tym, dziś omamię cię tak, jutro przedstawię to w ten sposób a pojutrze zamydlę ci oczy kolejnym słowem bez znaczenia.

Prawda jest prawdą, bez względu na wszystko, jest dobra. Bo nawet jeśli jest trudna, bolesna, zniewalająca, brzydka, kulejąca czy rozczochrana – daje człowiekowi wolność.

A kłamstwo zawsze czemuś służy i czyni człowieka niewolnikiem.

 

czwartek, 21 marca 2013, znakownia

Polecane wpisy